Sıkça Sorulan Sorular

Siparişinizi snowbsc.com adresinden, Whatsapp iletişim hattından yada Sosyal Medya hesaplarımızdan DM üzerinden verebilirsiniz.

Kapıda nakit/kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz.

Siparişiniz kargoya verildikten sonra 1-3 iş gününde teslim edilir.

Siparişiniz kargoya teslim edildiğinde tarafımızdan size e-posta aracılığı ile kargo takip numaranız bildirilecektir. E-posta adresinize gelen takip numarasının yanı sıra sitemizde bulunan Kargo Takip bölümünden mail adresinizi ve sipariş numaranızı girerek anlık olarak kargo takibi yapabilirsiniz.

Tüketici Kanunu’ndaki, “Sebep Göstermeden Cayma Hakkı” maddesine göre, ürünü teslim aldığınız tarihten itibaren ilk on dört (14) iş günüdür. Siparişiniz sizlere ulaştıktan sonra 14 gün içerisinde değişim başvurusunda bulunabilirsiniz.

Kapıda ödeme imkanıyla ürün elinize ulaştıktan sonra ödemenizi yapabilirsiniz. Kargo görevlisi ürün teslim ettiği zaman, kargo ambalajını açarak ürüne bakabilir. Kargo’dan kaynaklı ürün zarar görmüş ise aynı kargo görevlisine ile ürünü iade edebilirsiniz. Zarar görmüş kargolar ile karşılaştığınız durumda whatsapp iletişim hattımızdan, bizimle iletişim kurarak konuyu bildirmeniz gerekiyor.

İletişim bilgilerimiz

Snow Basic olarak size en kısa zamanda yardımcı olmaya çalışıyoruz. Farklı iletişim kanallarından bizlere ulaşabilirsiniz. Ekibimizdeki en uygun arkadaşımız sizinle iletişime geçecektir.

İnternet mağazamızdan oluşturduğunuz siparişleriniz, size PTT Kargo güvencesiyle ulaştırılmaktadır.

Resmi tatillerde teslimat yapılıyor mu?

Resmi tatillerde PTT Kargo teslimat yapmamaktadır.

PTT haricinde başka kargo şirketi ile gönderim yapabiliyor musunuz?

PTT Kargo ile çalışmaktayız herhangi başka kargo şirketi ile gönderim yapılmamaktadır.

Ürünlerim nereden kargoya veriliyor?

Snow Basic sanal mağazadan almış olduğunuz ürünler, İstanbul’da bulunan lojistik depomuzdan sevk edilmektedir.

Siparişimin kargoya verildiğini nasıl öğrenebilirim?

Siparişiniz kargoya verildiği zaman size PTT Kargo tarafından tarafımıza iletilen, kargo takip numarasını sizinle paylaşacağız.

Sipariş teslimatında adreste yoksam ne oluyor?

Siparişiniz adresinizde bulunmadığınız için size ulaştırılamadıysa ,PTT Kargo belirtilen adrese ikinci bir uğrama yapmamaktadır. Bu durumda kargonuzun bulunduğu şubeyi ziyaret ederek kargonuzu teslim almanız gerekmektedir

Ürünümün teslimat tarihini nasıl öğrenebilirim?

Sitemizden beğenmiş olduğunuz ürüne gelip beden seçimi yaptığınızda sepete ekle bölümü altında teslimat tarih bilgisi yer almaktadır.

Paket hasarlı geldi teslim almalı mıyım?

Hasarlı gelen paketleri teslim almayıp, kargo görevlisine paketin hasarlı olduğuna dair tutanak tutturmanız gerekmektedir. Daha sonra siparişinizle ilgili müşteri hizmetlerimizle iletişime geçebilirsiniz.

PTT Kargo şubelerine ulaşamıyorum ne yapmalıyım?

PTT Kargo Müşteri Hizmetlerinden 444 1 788 ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.